AN3-12A aircraft bolt, 10-32 thread, 3/4" grip, undrilled. For thicker stack applications on light structure. Cadmium-plated alloy steel. Pack of 10.
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Cadmium Plated |
| Thread | 10-32 |
| Size | 10-32 x 3/4" grip |
| Diameter | 3/16" |
| Grip Length | 3/4" |
| Pack Qty | 10 pieces |
| Spec Type | AN |
| Category | Bolt |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app