5/32" (black) Cleco temporary fastening pins, pack of 25. Black color = 5/32" diameter, used for AN5-bolt structures: main spar caps, engine mount lugs, gear leg attach fittings. Heavier-duty spring for thicker sheet grip.
| Material | Spring Steel / Black Oxide |
| Finish | Black Oxide |
| Size | 5/32" |
| Diameter | 5/32" |
| Grip Length | 0.090"–0.250" |
| Pack Qty | 25 pieces |
| Spec Type | AN |
| Category | Cleco Fastener |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app