HL18-6-5 Hi-Lok structural fastener pin, 3/16" diameter, 5/16" grip, 100° countersunk head. Alloy steel, cadmium plated. Aerospace structural fastener used in primary structure, control surfaces, and composites. Requires HL70-6 collar (sold separately). Pack of 10.
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Cadmium Plated |
| Thread | 10-32 |
| Size | 3/16" x 5/16" |
| Diameter | 3/16" |
| Grip Length | 5/16" |
| Pack Qty | 10 pieces |
| Spec Type | NAS |
| Category | Hi-Lok Fastener |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app