MS20426AD3-3 aluminum blind (pop) rivets, 3/32" diameter, 3/16" grip, flush/countersunk 100° head. 2117-T4 alloy — the standard aircraft-grade aluminum for blind rivets per FAA AC 43.13-1B. Used on skins, fairings, and non-structural panels where solid riveting is impractical. FAA 8130-3 documentation available on request. Pack of 50.
| Material | 2117-T4 Aluminum |
| Finish | Natural |
| Size | 3/32" x 3/16" |
| Diameter | 3/32" |
| Grip Length | 3/16" |
| Pack Qty | 50 pieces |
| Spec Type | MS |
| Category | Blind Rivet |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app