AN426AD3-4 solid aluminum rivet, 3/32" diameter, 1/4" length, 100° countersunk head. The most-called rivet in Van's RV-7/8/9/10 plans — skins, ribs, and all flush applications. 2117-T4 alloy, self-annealing on driving. Per RV plans BOM and Van's SB-00004. Pack of 100.
| Material | 2117-T4 Aluminum |
| Finish | Natural |
| Size | 3/32" x 1/4" |
| Diameter | 3/32" |
| Grip Length | 1/4" |
| Pack Qty | 100 pieces |
| Spec Type | AN |
| Category | Rivet |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app