Standard clevis pin, 1/4" diameter x 2-1/4" length. Larger-diameter version for higher-load control system pivots: flap actuator clevises, trim tab hinges, and secondary control surface attachments. Cadmium plated alloy steel.
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Cadmium Plated |
| Size | 1/4" x 2-1/4" |
| Diameter | 1/4" |
| Grip Length | 1-1/2" |
| Pack Qty | 10 pieces |
| Spec Type | AN |
| Category | Pin |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app