Standard clevis pin, 3/16" diameter x 1-1/8" length. Head-driven, cotter-pin retained. Used at control cable clevis ends, rudder pedal links, aileron bellcrank pivots, and flap track rollers. Cadmium plated alloy steel.
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Cadmium Plated |
| Size | 3/16" x 1-1/8" |
| Diameter | 3/16" |
| Grip Length | 9/16" |
| Pack Qty | 10 pieces |
| Spec Type | AN |
| Category | Pin |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app