AN5-5A aircraft bolt, 5/16-24 thread, 5/16" grip, undrilled. For landing gear attach points and wing spar hardware on light aircraft. Alloy steel, cadmium plated. Pack of 10.
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Cadmium Plated |
| Thread | 5/16-24 |
| Size | 5/16-24 x 5/16" grip |
| Diameter | 5/16" |
| Grip Length | 5/16" |
| Pack Qty | 10 pieces |
| Spec Type | AN |
| Category | Bolt |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app