AN6-10A aircraft bolt, 3/8-24 thread, 5/8" grip, undrilled. Used in engine mount trunnions, heavy control system hardware, and RV-10 main gear attach. Cadmium-plated alloy steel. Pack of 5.
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Cadmium Plated |
| Thread | 3/8-24 |
| Size | 3/8-24 x 5/8" grip |
| Diameter | 3/8" |
| Grip Length | 5/8" |
| Pack Qty | 5 pieces |
| Spec Type | AN |
| Category | Bolt |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app