AN7-8A aircraft bolt, 7/16-20 thread, 1/2" grip, undrilled. Used in wing spar fitting attach and heavy control horn hardware on certified aircraft. Cadmium-plated alloy steel. Pack of 5.
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Cadmium Plated |
| Thread | 7/16-20 |
| Size | 7/16-20 x 1/2" grip |
| Diameter | 7/16" |
| Grip Length | 1/2" |
| Pack Qty | 5 pieces |
| Spec Type | AN |
| Category | Bolt |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app