AN3-4A hex head bolt, 10-32 thread, 1/4" grip. Called out in Cessna Service Bulletin SEB96-7 (seat rail) and SEB02-7 (aileron gap seal) for Cessna 172R/S and 182T series. Cadmium-plated alloy steel. Convenient 50-pack for shop stock or annual inspection. Pack of 50.
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Cadmium Plated |
| Thread | 10-32 |
| Size | 10-32 x 1/4" grip |
| Diameter | 3/16" |
| Grip Length | 1/4" |
| Pack Qty | 50 pieces |
| Spec Type | AN |
| Category | Bolt |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app