AN4-6A hex head bolt, 1/4-28 thread, 3/8" grip, undrilled. Called in Cessna SEB96-7 (Cessna 172 seat track) and SEB02-11 (Cessna 182 flap hinge repair). A common Cessna airframe bolt that disappears quickly during annual inspection. Cadmium-plated alloy steel. Pack of 25.
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Cadmium Plated |
| Thread | 1/4-28 |
| Size | 1/4-28 x 3/8" grip |
| Diameter | 1/4" |
| Grip Length | 3/8" |
| Pack Qty | 25 pieces |
| Spec Type | AN |
| Category | Bolt |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app