MS20426AD4-6 aluminum blind rivets, 1/8" diameter, 3/8" grip, countersunk head. For thicker material stacks (0.250"–0.313"). 2117-T4 alloy. Pack of 50.
| Material | 2117-T4 Aluminum |
| Finish | Natural |
| Size | 1/8" x 3/8" |
| Diameter | 1/8" |
| Grip Length | 3/8" |
| Pack Qty | 50 pieces |
| Spec Type | MS |
| Category | Blind Rivet |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app