MS20426AD6-7 aluminum blind rivets, 3/16" diameter, 7/16" grip, countersunk 100° head. For thick material stacks (0.313"–0.438"). 2117-T4 alloy. Used on wing rib reinforcement and heavy control surface brackets. Pack of 25.
| Material | 2117-T4 Aluminum |
| Finish | Natural |
| Size | 3/16" x 7/16" |
| Diameter | 3/16" |
| Grip Length | 7/16" |
| Pack Qty | 25 pieces |
| Spec Type | MS |
| Category | Blind Rivet |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app