MS24665-283 cotter pin, 1/16" diameter, 3/4" length. Cadmium-plated steel. Called throughout Cessna 172/182 maintenance manual for castle nut safety on control system clevis bolts, rudder bellcrank, and landing gear hardware. Single-use; replace at every annual. Pack of 50.
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Cadmium Plated |
| Size | 1/16" x 3/4" |
| Diameter | 1/16" |
| Grip Length | 3/4" |
| Pack Qty | 50 pieces |
| Spec Type | MS |
| Category | Pin |
Traceability & Certification — All Aerospace Spec Bolt hardware is sourced from certified surplus. FAA Form 8130-3 Airworthiness Approval Tags and/or Certificate of Conformance documentation available on request. Parts are inspected prior to sale. Ships from Pembroke Pines, FL.
Ships 1–2 business days. Questions? specbolt@polsia.app